|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > Przyczyny odejść z Policji |
Kto i dlaczego odchodzi z Policji?
Zdjęcie: commons.wikimedia.org, autor: Heshq, licencja: CC BY-SA 4.0
Od dłuższego czasu najczęściej poruszanym problemem polskiej policji jest kryzys kadrowy. Bez wątpienia jedną z jego przyczyn są odejścia funkcjonariuszy ze służby i temu właśnie zjawisku poświęca swój artykuł w portalu InfoSecurity24 Dominik Mikołajczyk.
Jak czytamy, „Zgodnie ze stanem na 1 kwietnia 2024 roku, w całym kraju brakowało ponad 15,5 tys. policjantów”. Od początku roku do służby przyjęto zaledwie 907 funkcjonariuszy, podczas gdy w tym samym czasie odeszło ich aż 4,2 tysiąca, a w całym 2023 roku 9 458.
Opisując przyczyny opuszczania przez mundurowych formacji Dominik Mikołajczyk wymienia:
Analizując, po jakim okresie służby policjanci najczęściej ją opuszczają autor, na podstawie danych przekazanych przez Komendę Główną Policji, ujawnia, że „zarówno w tym jak i w zeszłym roku z formacją najczęściej żegnali się mundurowi ze stażem między 15 a 20 lat”, na drugim miejscu są ci, którzy przepracowali w Policji 20 - 25 lat i na trzecim policjanci ze stażem od 25 do 30 lat. Niepokojącym zjawiskiem są też liczne odejścia ze służby mundurowych ze stażem poniżej 15 lat.
Komenda Główna Policji pracuje nad rozwiązaniami, które mają poprawić sytuację kadrową formacji, w tym powstrzymać falę odejść. „Czy te zabiegi okażą się skuteczne? Pewne jest, że działać trzeba szybko, bo choć – jak przekonuje Policja - ciągłość służby nie jest dziś zagrożona, trudno powiedzieć jak daleko jest granica, po której przekroczeniu liczba policjantów spadanie do niebezpiecznie niskiego poziomu” - kończy swój tekst Dominik Mikołajczyk.
Cały artykuł „Kto odchodzi z Policji?” do przeczytania w portalu InfoSecurity24 – link poniżej.
Źródła:
infosecurity24.pl
nszzp.pl