|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś :
Strona główna >
Archiwum wiadomości > Pełne uposażenie dla zawieszonego funkcjonariusza |
Uposażenie zawieszonych funkcjonariuszy Policji zgodne z wnioskami NSZZP
Zdjęcie: policja.pl
W trakcie posiedzenia połączonych komisji sejmowych przyjęto poprawki dotyczące zachowania pełnego uposażenia przez policjanta i funkcjonariusza Straży Granicznej w przypadku zawieszenia w czynnościach służbowych. Jest to wynik starań związkowców obu formacji - o czym pisze Bartłomiej Figaj w portalu InfoSecurity24.
We wtorek (2 lipca 2024) połączone sejmowe komisje obrony narodowej oraz sprawiedliwości i praw człowieka rozpoczęły prace nad rządowym projektem dotyczącym usprawnienia działań Sił Zbrojnych RP, Policji oraz Straży Granicznej na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa państwa. W trakcie posiedzenia Andrzej Szewiński, wiceprzewodniczący komisji obrony narodowej, wniósł do projektu dwie poprawki.
Jeden z zapisów rzeczonego projektu ustawy przewidywał „możliwość zachowania prawa do pełnego uposażenia dla żołnierza zawieszonego w czynnościach służbowych”. Do proponowanej regulacji odnieśli się związkowcy pozostałych formacji pełniących służbę na granicy. Przewodniczący NSZZP Rafał Jankowski razem z Marcinem Kolasą, Przewodniczącym NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, wystosowali pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasza Siemoniaka, domagając się przyznania tego samego prawa również funkcjonariuszom Policji i Straży Granicznej.
W poprawkach przedstawionych przez Andrzeja Szewińskiego „zaproponowano, aby przełożony (biorąc po uwagę okoliczności popełnienia zarzuconego policjantowi lub funkcjonariuszowi Straży Granicznej przestępstwa, w szczególności będącego następstwem użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego lub broni palnej, w związku z wykonywaniem czynności lub zadań służbowych), mógł podjąć decyzję o zachowaniu policjantowi lub funkcjonariuszowi SG na okres zawieszenia w czynnościach służbowych lub tymczasowego aresztowania prawa do pełnego uposażenia.
Poprawki sprowadzają się do tego, aby „wszystkie służby, które biorą udział w czynnościach miały zunifikowane prawo do możliwości zachowania pełnego uposażenia”. Za wprowadzeniem postulowanych poprawek wypowiedział się wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Czesław Mroczek, który zarazem wyjaśnił: „Postępowanie karne jest niezależne od tej decyzji o obniżeniu uposażenia. To, co my w tym przepisie chcemy zmienić, to jedynie decyzję, czy ma być obniżenie obligatoryjne uposażenia o 50 proc. jak jest w obecnym stanie prawnym, czy też pozwolić dowódcy bądź komendantowi podjąć decyzję, czy może nie pozostawić 100 proc. uposażenia. To nie odnosi się do biegu postępowania karnego”.
Cały artykuł Bartłomieja Figaja „Sejmowe komisje za możliwością zachowania pełnego uposażenia dla zawieszonego funkcjonariusza” do przeczytania w portalu InfoSecurity24 - link poniżej.
ZAŁĄCZNIK:
Pismo Rafała Jankowskiego i Marcina Kolasy
Źródła:
infosecurity24.pl
nszzp.pl