|
NIEZALEŻNY SAMORZĄDNY ZWIĄZEK ZAWODOWY POLICJANTÓW
NSZZ POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA KUJAWSKO-POMORSKIEGO
Władze
Tu jesteś : Strona główna > Koszty pomocy nietrzeźwym |
Zajmowanie się osobami nietrzeźwymi obciąża Policję również finansowo
Zdjęcie: policja.pl, KWP w Łodzi
Polskiej Policji nie brakuje poważnych problemów - boryka się z niespotykanym kryzysem kadrowym, permanentnie walczy z niedofinansowaniem. Wobec takich spraw konieczność zajmowania się osobami nietrzeźwymi wydaje się drobiazgiem. A jednak jest to dla formacji problem dokuczliwy i kosztowny.
Jak informuje Dominik Mikołajczyk w portalu InfoSecurity24, "zajmowanie się osobami pod wpływem alkoholu od 2021 roku kosztowało Policję ponad 55 mln złotych". Roczny budżet Policji to ok. 10 mld, więc procentowo ta kwota nie robi wrażenia, ale dla formacji borykającej się z niedofinansowaniem ma jednak znaczenie. 55 milionów to obiektywnie dużo pieniędzy. Możnaby je wydać choćby na bieżące potrzeby Policji, a tymczasem idą na koszty przewozu i badań, a także pobytu osób nietrzeźwych w policyjnych pomieszczeniach, co oznacza "koszty związane z koniecznością wykonania dezynfekcji takich miejsc, radiowozów, zapewnienia utrzymania tych osób, prania pościeli".
Zwroty poniesionych kosztów są czysto iluzoryczne. "Jeśli chodzi o obciążenie policyjnego budżetu należnościami z tytułu pobytu osób nietrzeźwych w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, to wynika ono także z ogromnych zaległości w spłatach. Roszczenie ulega przedawnieniu po 3 latach, a chyba wszyscy mamy świadomość, że takie osoby bardzo często z uwagi na uzależnienie, brak stałego miejsca zamieszkania i pracy, nie są w stanie opłacić kosztów, jakie Policja ponosi" - mówi Rafał Kochańczyk, zastępca Komendanta Głównego Policji.
Koszty to jedna sprawa. Drugą jest odciąganie policjantów od ich podstawowych zadań. Kiedy funkcjonariusze zajmują się osobą nietrzeźwą, nie ma ich np. na patrolach.
Czy problem jest do rozwiązania? Wg. wiceszefa Policji pomogłyby dość proste działania - "nowelizacja zapisów w ustawie o wychowaniu w trzeźwości - m.in. tworzenie izb wytrzeźwień bez ograniczenia ich lokalizacji do miast powyżej 50 tys mieszkańców", także odstąpienie od wymogu zatrudnienia w izbie wytrzeźwień lekarza oraz pokrywanie przez samorządy kosztów szkoleń policjantów z kwalifikowanej pomocy medycznej.
Artykuł "Nietrzeźwi drenują policyjny budżet" do przeczytania w portalu InfoSecurity24 - link poniżej.
Źródła
infosecurity24.pl
nszzp.pl