Bydgoszcz, dnia 24.07.2018 r.
REGULAMIN
FUNDUSZU PREWENCYJNEGO UTWORZONEGO W RAMACH
PROGRAMU UBEZPIECZENIOWEGO "ALLIANZ POLICJA 2012"
Postanowienia ogólne
-
Fundusz prewencyjny dla policjantów i pracowników Policji zwany dalej "Funduszem" został utworzony na podstawie umowy ubezpieczeniowej "Allianz Policja 2012" nr polisy 750/0025481, zawartej pomiędzy ZW NSZZP woj. kuj.-pom. a TU Allianz Polska SA reprezentowanej przez Indoneum sp. z o.o. sp. komandytowa w osobie Prezesa Zarządu Adama Drążkiewicza.
-
Dysponentem Funduszu jest ubezpieczający w rozumieniu umowy ubezpieczeniowej, tj. Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa kuj.-pom.
-
Fundusz zasilany jest ze środków przekazywanych przez ubezpieczyciela z umowy ubezpieczenia, określonych w §2 ust. 3 Porozumienia do umowy ubezpieczenia na życie "Allianz Policja 2012".
-
Celem działania Funduszu jest udzielanie pomocy finansowej policjantom i pracownikom Policji oraz członkom ich rodzin objętych ubezpieczeniem "Allianz Policja 2012" zwanych dalej "osobami uprawnionymi", poszkodowanym w wyniku ciężkiego zachorowania, trwałej utraty zdrowia w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
-
Regulamin jest integralnie związany z postanowieniami umowy, o której mowa w ust. 1.
-
Regulamin określa przeznaczenie środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności prewencyjnej oraz zasady i warunki korzystania ze świadczeń finansowych z Funduszu przez osoby uprawnione.
Środki tworzące Fundusz
-
Środki tworzące Fundusz pochodzą w szczególności z:
-
kwot przekazywanych przez Indoneum sp. z o.o. sp. komandytowa w związku z umową zawartą w ramach programu "Allianz Policja 2012";
-
z przychodów uzyskanych z tytułu odsetek lokat bankowych utworzonych z kwot, o których mowa w pkt. 7 lit. a;
-
z darowizn.
-
Firma Indoneum sp. z o.o. sp. komandytowa reprezentująca ubezpieczyciela w ramach umowy ubezpieczeniowej, o której mowa w pkt. 1, zgodnie z treścią porozumienia do tej umowy będzie przekazywać środki na odrębny rachunek bankowy w wysokości 9,5% przypisu składki z ubezpieczeń według zasad określonych w tym porozumieniu.
-
Podział środków, o których mowa w ust. 8 przedstawiać się będzie w następujący sposób:
-
6% przypisu składki na cele działania Funduszu
-
3,5% przypisu składki na pozostałe cele statutowe ZW NSZZ Policjantów woj. kuj.-pom.
-
W przypadku wystarczających środków na działalność statutową z innych źródeł niż wynikających z umowy ubezpieczeniowej "Allianz Policja 2012" Dysponent Funduszu, w celu powiększenia środków tworzących Fundusz, na podstawie odpowiedniej uchwały może czasowo przeznaczyć środki wynikające z zapisów ust. 9 lit. b na działanie Funduszu.
-
Środki Funduszu będą gromadzone i odpowiednio rozdysponowane przez Komisję utworzoną przez ZW NSZZ Policjantów spośród członków ZW NSZZP woj. kuj.-pom. Członkowie komisji wykonują swoje zadania społecznie.
Przeznaczenie Funduszu
-
Środki funduszu przeznacza się na cele określone w pkt. 4, w szczególności na:
-
leczenie i rehabilitację;
-
zakup leków specjalistycznych, protez, sprzętu rehabilitacyjnego, innych materiałów i środków sanitarnych;
-
przypadki szczególne wynikające z utraty zdrowia a nieprzewidziane w lit. a i b
Osoby uprawnione do pomocy z Funduszu
-
Osobami uprawnionymi do ubiegania się - składania wniosku o pomoc finansową z Funduszu są osoby objęte ubezpieczeniem na życie w ramach programu ubezpieczeniowego "Allianz Policja 2012".
-
Za osoby uprawnione do uzyskania pomocy finansowej rozumie się: policjantów, pracowników Policji, ich współmałżonków i/lub partnerów życiowych i dorosłe dzieci (w tym przysposobione), które zawarły umowę ubezpieczeniową na życie w ramach programu "Allianz Policja 2012", a także nieletnie, pozostające na utrzymaniu tych policjantów i pracowników Policji dzieci (w tym przysposobione), oraz ich dorosłe dzieci uczące się w szkołach dziennych (do 25 roku życia).
-
Uprawnienia do ubiegania się o pomoc finansową z Funduszu nabywa się z upływem sześciu miesięcy od dnia zawarcia umowy ubezpieczeniowej i obejmuje ono refundację kosztów uwzględniających przypadki, o których mowa w pkt. 12, po okresie ww. sześciomiesięcznej karencji.
Przyznawanie pomocy z Funduszu
-
Środki Funduszu przyznawane są w formie uznaniowej przez Komisję, o której mowa w pkt. 11 Regulaminu.
-
Za osobę uprawnioną do złożenia wniosku rozumie się osoby wymienione w pkt. 13 lub, w przypadkach szczególnych – członkowie ich rodziny lub właściwy zarząd terenowy NSZZP garnizonu kujawsko-pomorskiego.
-
W skład Komisji, o której mowa w pkt. 11 regulaminu wchodzi czterech przedstawicieli ZW NSZZP wybranych spośród członków ZW i WKR.
W przypadku zmniejszenia składu Komisji, wybór uzupełniający w jej składzie następuje na najbliższym posiedzeniu ZW.
-
Członkowie Komisji wybierają spośród siebie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego. Przewodniczący zwołuje posiedzenie Komisji informując jej członków o ich terminie i miejscu. Pracami Komisji kieruje przewodniczący, organizuje posiedzenia i jest odpowiedzialny za przekazywanie informacji i corocznych sprawozdań z prac Komisji. W czasie nieobecności przewodniczącego pracami Komisji kieruje wiceprzewodniczący.
-
Posiedzenia komisji odbywają się nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy.
-
Każdorazowo komisja ze swojej pracy sporządza protokół z posiedzenia opatrzony podpisami członków Komisji obecnych na posiedzeniu.
-
Posiedzenia Komisji uznaje się za ważne przy obecności przynajmniej 3 osób, w tym, przewodniczącego a w przypadku jego uzasadnionej nieobecności wiceprzewodniczącego.
W przypadku rozpatrywania wniosku o pomoc członka Komisji albo osoby jemu bliskiej, zostaje on wyłączony z prac tej komisji na czas podejmowania decyzji w tej sprawie.
-
Kadencja Komisji trwa nie dłużej niż kadencja organów ZW NSZZP woj. kuj.-pom.
-
Komisja uprawniona jest do:
-
przyjmowania, weryfikowania i rozpatrywania wniosków;
-
przyznawania pomocy finansowej z Funduszu.
-
Komisja do końca lutego każdego roku przedstawia pisemne sprawozdanie ze swojej działalności Przewodniczącemu ZW NSZZP woj. kuj.-pom., które podlega zatwierdzeniu na najbliższym posiedzeniu ZW NSZZP woj. kuj.-pom.
-
Pomoc finansową z Funduszu przyznaje się na pisemny wniosek:
-
osoby uprawnionej do ubiegania się o pomoc z Funduszu;
-
członków rodziny osoby uprawnionej w przypadku braku możliwości osobistego wnioskowania przez osobę uprawnioną;
-
właściwej organizacji związkowej NSZZP garnizonu kujawsko-pomorskiego.
-
Wnioski, o których mowa w pkt. 26 są ewidencjonowane w prowadzonym przez komisję rejestrze.
-
Do wniosku należy dołączyć:
-
kopie dokumentów świadczących o sytuacji osoby uprawnionej do pomocy, tj.; karty informacyjne leczenia, orzeczenia komisji lekarskich, zaświadczenia lekarskie, skierowania na badania specjalistyczne, recepty lub informacje lekarskie o zastosowanych lekach, których dotyczą rachunki lub faktury;
-
protokoły powypadkowe;
-
oryginalne faktury lub rachunki imienne poniesionych kosztów związanych ze zdarzeniami (do wniosku nie można dołączać faktur i rachunków, które były wykorzystanie do udzielenia pomocy finansowej z innego źródła);
-
inne dokumenty, o które zwróci się komisja w zależności od bieżących potrzeb w ramach uzupełnienia wniosku o pomoc finansową z Funduszu. Uzupełnione wnioski będą rozpatrywane na najbliższym posiedzeniu komisji.
-
Nie będą honorowane rachunki lub faktury wystawione za okres krótszy niż 6 miesięczna karencja od momentu przystąpienia do ubezpieczenia. Nie będą także uwzględnianie paragony lub kopie rachunków imiennych lub faktur.
Z załączonych faktur musi jasno wynikać, że dotyczą one leczenia, a nie usług medycznych (w tym stomatologicznych i ortodontycznych) i artykułów, które mogą mieć związek z np. codziennymi czynnościami higienicznymi bądź działaniami kosmetycznymi.
-
Z pomocy Funduszu można korzystać jeden raz w ciągu kolejnych 12 miesięcy z rachunkami imiennymi lub fakturami nie starszymi niż ten okres od dnia złożenia wniosku.
-
W uzasadnionych przypadkach np. choroby nowotworowe, ciężka operacja, zakup drogiego sprzętu rehabilitacyjnego osoba uprawniona może wyjątkowo ubiegać się ponownie o przyznanie pomocy. Pomoc może być wówczas przyznana bez zachowania warunku, o którym mowa w pkt. 30.
-
W razie śmierci osoby uprawnionej po złożeniu wniosku o pomoc, wniosek podlega rozpatrzeniu na zasadach określonych w Regulaminie. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku wypłata przyznanej pomocy finansowej przekazana będzie członkom rodziny wymienionym w pkt. 14.
-
W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku wnioskodawca otrzymuje pisemną odpowiedź.
-
Obsługę administracyjną i techniczną Komisji zapewnia Prezydium ZW NSZZP woj. kuj.-pom.
-
Wyplata pomocy finansowej następuje na wskazany przez wnioskodawcę numer konta poprzez przelew kwoty pomocy pomniejszonej o należny podatek dochodowy. Podatek dochodowy zostaje przesłany przez Skarbnika ZW NSZZP woj. kuj.-pom. na konto właściwego terytorialnie dla ubezpieczającego urzędu skarbowego. Do końca lutego roku następnego po uzyskaniu pomocy finansowej wnioskodawca otrzyma odpowiedni PIT-11 celem rozliczenia podatku dochodowego.
-
W przypadku wystąpienia u osoby uprawnionej do pomocy choroby długotrwałej istnieje możliwość zaniechania potrącenia podatku dochodowego w całości lub części pomocy finansowej na poniesione koszty dotyczącej takiego schorzenia, na podstawie art. 21 pkt. 26 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych z późn. zm. po uzyskaniu odpowiedniego zaświadczenia lekarskiego, w którym jasno sprecyzowane będzie, że pacjent jest długotrwale (przewlekle) leczony na konkretną chorobę, chyba, że wynika to z innej dokumentacji.
-
W przypadku przekazania do Komisji niekompletnych wniosków lub kopii rachunków imiennych faktur, wnioski będą odsyłane do nadawcy z wnioskiem o odpowiednie skompletowanie.
-
W trakcie rozpatrywania wniosków Komisja przyjmuje następujące kryteria:
- powaga zdarzenia (rodzaj choroby), której dotyczy wniosek;
- sposób i rzetelność udokumentowania i uzasadnienia wniosku;
- dochodowe;
- częstotliwość składania wniosków.
-
Od decyzji komisji nie przysługuje odwołanie.
Zasady bezpieczeństwa
-
Działania Funduszu w zakresie przetwarzania danych osobowych są zgodne z obowiązującymi przepisami prawa w zakresie ochrony danych osobowych i wymienione są „polityce ochrony danych” wprowadzonych przez Administratora, którym jest Zarząd Wojewódzki NSZZP w Bydgoszczy z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Powstańców Wielkopolskich 7.
-
Wnioskodawcom oraz osobom uprawnionym do pomocy finansowej z www. Funduszu przysługują uprawnienia wynikające z ww. przepisów prawa dotyczących ochrony danych osobowych.
-
Wniosek osoby uprawnionej do jego zgłoszenia musi zawierać zgody na przetwarzanie przez Administratora danych osobowych (w tym danych wrażliwych) wnioskodawcy oraz osób uprawnionych do pomocy. W przypadku osób niepełnoletnich zgodę wyraża rodzic (opiekun prawny) a w przypadku szczególnych (brak trwałej świadomości dorosłej osoby uprawnionej) wnioskodawca. Brak ww. zgód powoduje odmowę rozpatrzenia wniosku i zwrot dokumentacji załączonej do wniosku.
-
Dane osobowe ww. osób przetwarzane są przez Administratora przez okres wynikający z obowiązków przewidzianych obowiązującymi przepisami prawa i po tym okresie zostaną usunięte z ewidencji i zniszczone.
Przepisy końcowe
-
Regulamin obowiązuje od dnia 25 lipca 2018 r.
-
Regulamin Funduszu, jak i jego zmiany podlegają zatwierdzeniu przez ZW NSZZP woj. kuj.-pom. w formie odpowiedniej uchwały.
-
Wzór wniosku, jak i jego zmiany, przygotowuje Komisja i podlegają one zatwierdzeniu przez Prezydium ZW NSZZP woj. kuj.-pom., a następnie przez ZW.
-
Treść regulaminu Funduszu oraz wzór wniosku o pomoc z Funduszu będzie dostępna na stronie internetowej ZW NSZZP woj. kuj.-pom. oraz w siedzibie Zarządu.
Pobierz:
Wniosek o udzielenie pomocy finansowej z Funduszu Prewencyjnego